Kalmar DCG330-12LB
Year of construction
2017
Condition
Used (fully functional)
Location
Klundert Netherlands
Four-wheel forklift Kalmar DCG330-12LB
more Images
YouTube video
Kalmar DCG330-12LB
Kalmar DCG330-12LB
Kalmar DCG330-12LB
Kalmar DCG330-12LB
Kalmar DCG330-12LB
Kalmar DCG330-12LB
Kalmar DCG330-12LB
Kalmar DCG330-12LB
Kalmar DCG330-12LB
Kalmar DCG330-12LB
Kalmar DCG330-12LB
Kalmar DCG330-12LB
Kalmar DCG330-12LB
Kalmar DCG330-12LB
Kalmar DCG330-12LB
Kalmar DCG330-12LB
Kalmar DCG330-12LB
Kalmar DCG330-12LB
Kalmar DCG330-12LB
Kalmar DCG330-12LB
Kalmar DCG330-12LB
Machine data
Machine type:
Four-wheel forklift
Manufacturer:
Kalmar
Model:
DCG330-12LB
Year of construction:
2017
Condition:
good (used)
Functionality:
fully functional
Operating hours:
4,748 h
Price & Location
Location:
Vlietweg 10, 4791 EZ Klundert, Nederland Netherlands
Call
Technical details
Lifting height:
5,000 mm
Load center:
1,200 mm
Fuel type:
diesel
Mast type:
duplex
Construction height:
4,500 mm
Motor manufacturer:
Volvo
Fork length:
2,000 mm
Empty load weight:
41,920 kg
Total height:
4,500 mm
Equipment:
cabin
Details about the offer
Listing ID:
A20341050
Reference number:
Update:
Description
MACHINE: Forklift
Gedpfoxp El Ijx Amyobl
BRAND: Kalmar
MODEL: DCG 330-12LB
YEAR: 2017
ENGINE: Diesel, Volvo
OPERATING HOURS: 4748
TRANSMISSION: Automatic
MAST: 2 stages, free lift
ATTACHMENT: Sideshift and fork positioner
CAPACITY: 33,000 kg
LIFTING HEIGHT: 5,000 mm
TRANSPORT HEIGHT: 4,500 mm
HYDRAULIC VALVES: 4
FORKS: Yes, 2,000 mm