Still RX60-50
Year of construction
2011
Condition
Used (fully functional)
Location
Oldenburg Germany
Electric 4-wheel forklift Still RX60-50
more Images
Still RX60-50
Still RX60-50
Still RX60-50
Still RX60-50
Still RX60-50
Still RX60-50
Still RX60-50
Still RX60-50
Still RX60-50
Still RX60-50
Machine data
Machine type:
Electric 4-wheel forklift
Manufacturer:
Still
Model:
RX60-50
Machine number:
516329B00051
Year of construction:
2011
Condition:
used
Functionality:
fully functional
Operating hours:
5,347 h
Price & Location
Rental:
is possible
Seller location:
Fuldastr. 32, 26135 Oldenburg, Germany Germany
Call
Technical details
Load capacity:
5,000 kg
Lifting height:
4,670 mm
Free lift:
1,470 mm
Fuel type:
electric
Mast type:
triplex
Construction height:
2,330 mm
Fork carriage width:
1,300 mm
Fork length:
1,600 mm
Empty load weight:
9,080 kg
Total length:
2,700 mm
Drive type:
Elektro
Construction width:
1,400 mm
Details about the offer
Listing ID:
A21924303
Reference number:
ES0040
Update:
Description
Electric 4-wheel forklift
Chassis number: 516329B00051
Load center: 500
Fork width: 130 mm
Fork thickness: 60 mm
ISO class: ISO class 4 = 5,000 - 10,000 kg
Godpfx Afoy Scrts Ssit
Mast type: Triplex
Condition: Ready for operation and fully functional
Technical condition: Good
Front tire type: Superelastic
Front tire size: 28x12.5-15
Front tire condition: 80 - 100%
Rear tire type: Superelastic
Rear tire size: 21x8-9
Rear tire condition: 40 - 60%
Battery voltage: 80V
Battery year of manufacture: 2011
Battery condition: 40 - 60%