Hagihara HDF-927N-2100
Year of construction
2014
Condition
Used
Location
Berlin Germany
Slitter Rewinder Hagihara HDF-927N-2100
more Images
Hagihara HDF-927N-2100
Hagihara HDF-927N-2100
Hagihara HDF-927N-2100
Hagihara HDF-927N-2100
Machine data
Machine type:
Slitter Rewinder
Manufacturer:
Hagihara
Model:
HDF-927N-2100
Year of construction:
2014
Condition:
used
Price & Location
Location:
Darmstädter Str. 2, 10707 Berlin, Deutschland Germany
Call
Details about the offer
Listing ID:
A20731882
Update:
Description
Material: PET aluminum-metallized film
Material thickness: 9–50 μm
Web width: 500–2000 mm
Roll width: 2100 mm
Web diameter (unwind): max. φ1150 mm
Web weight (unwind): max. 1500 kg
Product winding diameter: • φ600 mm (3” friction shaft)
• φ750 mm (6” air shaft)
Winding shaft load: max. 500 kg/shaft (center-supported)
Core dimensions: • Web core: 3” (φ76.2–76.5 mm), 6” (φ152.4–
153 mm)
• Product core width: 100–1050 mm
Slit width: 200–1950 mm (up to 5 slits)
Machine speed: max. 400 m/min
Typical operating speed: 200–250 m/min
Unwinding tension: • 50–500 N (φ650 mm or less)
1. Unwinding Section
• Shaftless single-axis fixed unwind
• Direction: upward or downward
• Automatic tension control with feedback detector
• Dancer roll included
• Core clamping: rotary mechanical chuck
• Core sizes: 3” standard, 6” via adapter
• Web alignment: manual ±5 mm, automatic ±100 mm
2. Main Drive Rollers
• Multiple rollers with specified diameters and surface finishes
• Nip and touch rollers with pneumatic pressure control
3. Slitting Mechanism
• Upper/lower NC shear cutter
• Number of blade units: 6 upper + 6 lower
• Slit width adjustment via touch panel
• Accuracy: ±0.1–0.2 mm
• Dust suction: upper blade nozzles + lower blade suction
• Optional razor cutter (manual adjustment)
Gbsdpfx Amjx Ez Umsysl
4. Mini Winder
Placement: below slitter
Units: 2 (left / right)
Drive: AC servo motor
Tension: dancer roll control
Traverse width: 300 mm
Winding diameter: φ500 mm
5. Winding Section
• Duplex center drive
• 3” air friction shaft + 6” air shaft
• Automatic tension control linked to winding diameter
• Touch roll with pressure control
• Core positioning via collar bar
6. Product Discharge
• Hydraulic lift tray
• Motorized slide-out with tilt mechanism
Electrical & control:
Line motor: 7.5 kW AC servo
Winding motor: 11 kW AC induction
Unwinding motor: 11 kW AC servo
Static eliminators: 5 units (Keyence SJ-HA)
Control panels: main panel, winding panel, unwind panel, mini winder
panel, auxiliary panel
PLC: Fuji Electric
Utilities, dimensions & environment:
Power supply: AC 200 V, 60 Hz, 3-phase
Power consumption: 70 kVA
Air supply: 0.5 MPa, 500 L/min (dry air)
Machine weight: approx. 12 tons
Paint color: urethane coating (E-31872)
Installation environment: cleanroom Class 10,000
Floor load capacity requirement: ≥ 2 ton/m²
Seller
Last online: A week ago
Registered since: 2020
50 listings online
Call
Send inquiry
Countryus
Germany
Austria
Switzerland
United States
United Kingdom
France
Belgium
Spain
Mexico
Italy
Netherlands
Poland
Russian Federation
Belarus
Ukraine
Estonia
Turkey
New Zealand
Ireland
Czech Republic
Denmark
Finland
Sweden
Norway
Luxembourg
Greece
Lithuania
Latvia
Iceland
Portugal
Brazil
Venezuela
Argentina
Hungary
Slovakia
Romania
Moldova
Slovenia
Serbia
Montenegro
Albania
Croatia
Bulgaria
Macedonia
Bosnia and Herzegovina
Israel
Egypt
Morocco
India
Indonesia
South Korea
Japan
Thailand
Malaysia
Vietnam
China (People's Republic of China)
Taiwan
Iran
Bangladesh
The inquiry could not be sent. Please try again later.
Telephone & Fax
+49 30 22... show
These listings may also fit your interest.
Listing
Offset printing press Heidelberg Stahlfolder TI 52-4-4-RD
more images
Denmark Tørring
7,520 km
Offset printing press
Heidelberg StahlfolderTI 52-4-4-RD
Listing
One shot chocolate depositor Loypack one shot moulding machine
United Kingdom Misterton
7,085 km
One shot chocolate depositor
Loypackone shot moulding machine
Certified Dealer
CNC Cutter Knife (Plotter) expert international gmbh cut expert ecocam 2
Germany Bielefeld
CNC Cutter Knife (Plotter)
expert international gmbhcut expert ecocam 2
Certified Dealer
Slitting stand 1.250 x Ø 180 mm BOECKER & VOLKENBORN
Germany Germany
Slitting stand 1.250 x Ø 180 mm