Sharpening machine ON1700AMVIBER-SYSTEM
ON1700AM
Sharpening machine ON1700AM
VIBER-SYSTEM
ON1700AM
EXW Fixed price plus VAT
Year of construction
2026
Condition
New
Location
Gorzów Wielkopolski
Machine data
- Machine type:
- Sharpening machine ON1700AM
- Manufacturer:
- VIBER-SYSTEM
- Model:
- ON1700AM
- Year of construction:
- 2026
- Condition:
- new
Price & Location
EXW Fixed price plus VAT
- Location:
- ul. Walczaka 25, 66-400 Gorzów Wlkp., Polska
Call
Details about the offer
- Listing ID:
- A16296559
- Update:
Description
The machine is designed for sharpening
planer knives mounted in a package. The device
is characterized by a rigid and compact construction with a built-in
cooling system
Gbedpfx Amstvmxtoyol
Model: ON1700AM
Max. working width: 1700 mm
Table with magnetic mount: 200x1700 mm
Grinding angle: +/- 90°
Automatic workflow in the X axis
Semi-automatic Z axis feed
Grinding disc speed: 1400 rpm
Grinding disc: Ø 200 x 100 x 100 mm
Feed speed: 3 – 9 m/min, stepless adjustment using an inverter
Motor power: 5.5 kW/400V
Feed motor power: 0.75kW
Coolant pump power: 90W
Cooling device protecting against knife overheating: YES
Adjustable halogen lamp: YES
Lubrication pump with central lubrication: YES
Dimensions: 3150x105x1165 mm
Weight: 1540 kg
cooling system
Gbedpfx Amstvmxtoyol
Model: ON1700AM
Max. working width: 1700 mm
Grinding angle: +/- 90°
Semi-automatic Z axis feed
Grinding disc speed: 1400 rpm
Motor power: 5.5 kW/400V
Feed motor power: 0.75kW
Coolant pump power: 90W
Adjustable halogen lamp: YES
Dimensions: 3150x105x1165 mm
Weight: 1540 kg
Seller
Note: Register for free or log in, to access all information.
Registered since: 2019
99 listings online
Send inquiry
Telephone & Fax
+48 95 30... show
These listings may also fit your interest.
Listing
Nürtingen
7,970 km
Wire EDM machine
CharmillesRobofil 240
CharmillesRobofil 240
Listing
Haldenwang
8,049 km
Horizontal bending press
ZopfAH 40
ZopfAH 40
Pesaro
Sharpening machine
VOLLMERAKEMAT B4
VOLLMERAKEMAT B4
Tiszavasvári
Tool and Cutter Grinder
Michael DeckelFortis
Michael DeckelFortis
Pesaro
Knife grinder
EliteCU1200
EliteCU1200
HSS and carbide saw grinder
BUSINAROREKORD 400
BUSINAROREKORD 400
Siedlce
Surface Grindinding Machine 540x250mm