Brabender DBW-G1-350
Year of construction
2016
Condition
Used
Location
Germany Germany
Checkweigher Brabender DBW-G1-350
more Images
Brabender DBW-G1-350
Brabender DBW-G1-350
Machine data
Machine type:
Checkweigher
Manufacturer:
Brabender
Model:
DBW-G1-350
Year of construction:
2016
Condition:
ready for operation (used)
Price & Location
Location:
Deutschland Germany
Call
Details about the offer
Listing ID:
A20555645
Reference number:
INNO30335
Update:
Description
Two identical Brabender belt weighers are available. Belt width: 350mm, max. throughput: 1800kg/h, inlet diameter: 200mm, outlet diameter: 250mm, load cell nominal load: 5kg, accuracy: +/-1%, max. belt speed: 27m/min, max. bulk good density: 1.5kg/dm³. Machine dimensions X/Y/Z: approx. 1500mm/700mm/700mm, weight: approx. 180kg. Documentation available. On-site viewing possible.