STAM STAM-2000
Year of construction
2000
Condition
Used
Location
Ciriè Italy
Cut-to-length and slitting line STAM STAM-2000
more Images
STAM STAM-2000
STAM STAM-2000
STAM STAM-2000
STAM STAM-2000
STAM STAM-2000
STAM STAM-2000
STAM STAM-2000
Machine data
Machine type:
Cut-to-length and slitting line
Manufacturer:
STAM
Model:
STAM-2000
Year of construction:
2000
Condition:
used
Price & Location
Location:
Via Camossetti 50, 10073 Ciriè (TO), Italia Italy
Call
Details about the offer
Listing ID:
A21565128
Update:
Description
Manufacturer: STAM
Model: Stam 2000-3
Gjdpfeywd Aksx Amyjit
Year: 2002
Condition: Used
Stock number: 0395
Uncoiler – max. weight (ton): 30 ton
Uncoiler – max. width (mm): 2,000 mm
Uncoiler – min. width: 400 mm
Uncoiler – outer coil diameter: 1,800 mm
Uncoiler – hydraulic expansion: 508 mm min. 610 mm max.
Straightener – strip width: 2,000 mm
Straightener – max. strip thickness: 3 mm
Straightener – min. strip thickness: 0.6 mm
Straightener – number of rolls: 17
Straightener – roll diameter: 46 mm
Electronic feeder – min. pitch: 250 mm, max. pitch: 4,000 mm.
The listing was translated automatically. Translation errors are possible.
Seller
Last online: A week ago
Registered since: 2020
23 listings online
Trustseal icon
Call
Send inquiry
Countryus
Germany
Austria
Switzerland
United States
United Kingdom
France
Belgium
Spain
Mexico
Italy
Netherlands
Poland
Russian Federation
Belarus
Ukraine
Estonia
Turkey
New Zealand
Ireland
Czech Republic
Denmark
Finland
Sweden
Norway
Luxembourg
Greece
Lithuania
Latvia
Iceland
Portugal
Brazil
Venezuela
Argentina
Hungary
Slovakia
Romania
Moldova
Slovenia
Serbia
Montenegro
Albania
Croatia
Bulgaria
Macedonia
Bosnia and Herzegovina
Israel
Egypt
Morocco
India
Indonesia
South Korea
Japan
Thailand
Malaysia
Vietnam
China (People's Republic of China)
Taiwan
Iran
Bangladesh
The inquiry could not be sent. Please try again later.
Telephone & Fax
+39 335 6... show
These listings may also fit your interest.
Listing
Recoiler - mandrel 12,5 t FROEHLING
more images
Germany Germany
7,694 km
Recoiler - mandrel 12,5 t
FROEHLING
Listing
Slitting stand 1.250 x Ø 180 mm BOECKER & VOLKENBORN
Germany Germany
7,694 km
Slitting stand 1.250 x Ø 180 mm
BOECKER & VOLKENBORN
Decoiler - expansion mandrel 20 t S.A.G.
Decoiler - expansion mandrel 20 t
S.A.G.
Crane arm BRÜCK  Bandhaspel Bandanlage Winder AH 12/1600   12000 kg x 1600mm  (1463)
Hungary Tatabánya
Crane arm
BRÜCK Bandhaspel Bandanlage WinderAH 12/1600 12000 kg x 1600mm (1463)
Certified Dealer
Cold Rolling Mill FROEHLING 300
Italy Rovereto
Cold Rolling Mill
FROEHLING300
KD-PUTZ sheet metal plastering machine 60x80 2 edge KD Putz KD 80
Germany Bad Lippspringe
KD-PUTZ sheet metal plastering machine 60x80 2 edge
KD PutzKD 80
Fully automatic multicoil plant CIDAN Forstner 1524 x 1,5 mm bei 400 N/mm²
Austria Feldkirch
Fully automatic multicoil plant
CIDAN Forstner1524 x 1,5 mm bei 400 N/mm²