Suhner MONOmaster BEM20-125
ONO plus VAT
Year of construction
2009
Condition
Used (unexamined)
Location
Attendorn Germany
Automatic drilling machine Suhner MONOmaster BEM20-125
more Images
Suhner MONOmaster BEM20-125
Suhner MONOmaster BEM20-125
Suhner MONOmaster BEM20-125
Suhner MONOmaster BEM20-125
Suhner MONOmaster BEM20-125
Machine data
Machine type:
Automatic drilling machine
Manufacturer:
Suhner
Model:
MONOmaster BEM20-125
Machine number:
2397
Year of construction:
Condition:
used
Functionality:
unexamined
Price & Location
ONO plus VAT
Location:
Attendorn, Germany Germany
Call
Technical details
Feed length Z-axis:
125 mm
Drilling capacity:
20 mm
Type of input current:
three-phase
Overall weight:
73 kg
Quill travel distance:
125 mm
Quill stroke:
125 mm
Positioning accuracy:
0.01 mm
Spindle speed (min.):
360 rpm
Rotational speed (max.):
10,000 rpm
Spindle speed (max.):
10,000 rpm
Rotational speed (min.):
360 rpm
Travel distance Z-axis:
125 mm
Drill diameter:
20 mm
Compressed air connection:
6 bar
Height adjustment type:
mechanical
Drilling depth:
125 mm
Details about the offer
Listing ID:
A21914413
Update:
Description
Used SUHNER MONOmaster BEM20-125 drilling unit from industrial application.
Nameplate: BEM20-125, No. 2397, Year 03/2009, 1450 rpm.
Gisdpoy R E Hqofx Af Sst
Technical Data:
- Drilling capacity in steel: Ø 20 mm at 600 N/mm²
- Total stroke: 125 mm
- Working stroke: 0–125 mm
- Feed force at 6 bar: 4130 N
- Max. spindle torque: 80 Nm
- Standard speed range: 360–5800 rpm
- Max. speed: 10,000 rpm
- Feed rate: 30–2400 mm/min
- Standard spindle: ISO30 / HSK50
- Spindle run-out at spindle nose: max. 0.01 mm
- Weight: 73 kg
Motor as per nameplate:
- Leroy-Somer LS132S
- 3~ three-phase motor
- Power: 3.0 kW at 50 Hz