Citizen M32VCitizen
M32V
Citizen M32V
Citizen
M32V
Year of construction
2007
Condition
Used
Location
Italy
Machine data
- Machine type:
- Citizen M32V
- Manufacturer:
- Citizen
- Model:
- Year of construction:
- 2007
- Condition:
- ready for operation (used)
Price & Location
- Location:
- , Italy
Call
Technical details
- Spindle motor power:
- 5,500 W
- Spindle speed (max.):
- 8,000 rpm
- Overall weight:
- 3,200 kg
Details about the offer
- Listing ID:
- A21225707
- Reference number:
- IT-TUR-CIT-2007-00003
- Update:
Description
This CITIZEN M32V Swiss Type Turning was manufactured in the year 2007 in Japan. The machine has a spindle speed of 8000 rpm. Official brochure attached for more details.
Machine Benefits
Technical Machine Benefits
• Max chucking barstock: Ø 32 mm
• Max machining lenght: 320 mm
• Max drilling diameter main spindle: Ø 12 mm
• Max back-spindle drilling: Ø 10 mm
• Max. Back-spindle rotating speed: 7000 rpm
Gbodpfxsyi Eins Amyjl
• Max. Back-spindle power: 2 kw
• Gang rotary tool: 5 fixed tools
• Turret tools: 10 positions
• Bar feeder: iemca boss 332 e/r type 37ll
• Equipment: chip conveyor
Machine Benefits
Technical Machine Benefits
• Max machining lenght: 320 mm
Gbodpfxsyi Eins Amyjl
• Turret tools: 10 positions