Key Advantages
S6 motor power: 2.8 kW (S1: 2.2 kW) – one of the most powerful in its class, ensuring consistent performance even under heavy loads.
Efficient extraction system – Ø120 mm outlet allows effective chip removal, especially during intensive use.
Applications
Gedpfx Aexy Hy Ujf Seit
Standard Equipment
Three HSS knives, 310 × 25 × 3 mm
Cutterhead guard
Cast-iron jointer tables
Ø120 mm dust-extraction outlet
Feed switch and emergency STOP switch
Operating manual (DTR)
CE declaration of conformity
Technical Specifications
Cutterhead diameter: 75 mm
Cutterhead speed: 5500 rpm
Dust port diameter: 100 mm
Fence tilt angle: 90–45°
Number of knives / dimensions: 3 / 310 × 25 × 3 mm
Maximum jointer width: 310 mm
Maximum thicknesser width: 308 mm
Planing height range: 5–225 mm
Maximum depth of cut (thicknesser): 2.5 mm
Maximum depth of cut (jointer): 4 mm
Thicknesser feed speed: 6 m/min
Jointer table dimensions (L × W): 1300 × 310 mm
Gross weight: 180 kg
Motor speed: 2800 rpm
Motor power: S1: 2.2 kW / S6: 2.8 kW
Power supply: 400 V, 5-pin socket, 16 A
Manual (DTR): Polish/ English
CE declaration: yes
Key Advantages
Applications
Gedpfx Aexy Hy Ujf Seit
Standard Equipment
Cutterhead guard
Cast-iron jointer tables
Ø120 mm dust-extraction outlet
Operating manual (DTR)
CE declaration of conformity
Technical Specifications
Cutterhead diameter: 75 mm
Cutterhead speed: 5500 rpm
Dust port diameter: 100 mm
Fence tilt angle: 90–45°
Maximum jointer width: 310 mm
Planing height range: 5–225 mm
Gross weight: 180 kg
Motor speed: 2800 rpm