INDEX G 300
Year of construction
1995
Condition
Used
Location
Metzingen Germany
CNC Lathe INDEX G 300
CNC Lathe INDEX G 300
CNC Lathe INDEX G 300
CNC Lathe INDEX G 300
more Images
INDEX G 300
INDEX G 300
INDEX G 300
INDEX G 300
Machine data
Machine type:
CNC Lathe
Manufacturer:
INDEX
Model:
G 300
Year of construction:
1995
Condition:
used
Price & Location
Location:
Metzingen Germany
Call
Details about the offer
Listing ID:
A16567216
Reference number:
Update:
Description
turning diameter 300 mm
turning length 710 mm
Gedst Hw Suopfx Amyobl
control SIEMENS SINUMERIC 840
total power requirement 40 kW
weight of the machine ca. 6000 kg
dimensions of the machine ca. m
I N D E X (Germany)
CNC Controlled Slant-Bed Chuck Lathe with Turret and Tailstock
and INDEX CNC Control C 200 – 4 (SIEMENS)
Model G 300 Year 1995 S/N 5000 65
_____
Turning - Ø, with chuck, max. 300 mm
Spindle bore 90 mm
Max. Workpiece Swing dia. 400 / 590 mm
Turning length / travel of turning slide, (X-Achse) max. 710 mm
Turret head slide cross movement (Z-Axis) max. 140 mm
Turret with 12 tool holder positions DIN 30 mm
Feed range of turret slide / Quickfeed 0,1 - 20 m/Min.
Feed Force of X/Z-Axis 8 – 13 kN
Steplessly adjustable Spindle speeds up to 5.000 rpm
Torque Forceon main spindle approx. 275 Nm
Spindle drive 28 kW
Total electrical load appr. 40 kW - 400 V - 50 Hz
Weight 6,000 kg
Accessories / Special Features:
* INDEX CNC Control Model C 200-4 resp. SIEMENS 840 C for 3 Axes
X/Z Axis and Main spindle as C-Axis (Spindle Orientation) Control Panel
mounted swivable on front left side of machine.
* Spindle orientation in 2,5° degree steps and Spindle indexing device
* Mounted hydraulic 3 Jaws Chuck make FORKHARDT Model HS 250 with many
Sets of jaws. Speed up to 5.000 rpm
* INDEX- Turret with 12 positions for DIN 30 tool holders, prepared for
driven tools and motorized by the indexing motor, Choice of approx.
40 pieces toolholders
* Hydraulic Tailstock with stroke of 50 mm and with concentricity