Jet JTS-600XL
Fixed price plus VAT
Condition
New (fully functional)
Location
Kuchl Austria
Circular saw Jet JTS-600XL
Circular saw Jet JTS-600XL
Circular saw Jet JTS-600XL
Circular saw Jet JTS-600XL
Circular saw Jet JTS-600XL
more Images
Jet JTS-600XL
Jet JTS-600XL
Jet JTS-600XL
Jet JTS-600XL
Jet JTS-600XL
Machine data
Machine type:
Circular saw
Manufacturer:
Jet
Model:
JTS-600XL
Condition:
new
Functionality:
fully functional
Price & Location
Fixed price plus VAT
Location:
Kellau 167, 5431 Kuchl, Österreich Austria
Call
Details about the offer
Listing ID:
A21256242
Reference number:
JTS-600XL-M
Update:
Description
For sale: New JET Table Saw JTS-600XL – Demo unit at a special price!
Sliding table – Manufactured from anodized aluminum extruded profile (1,600 mm)
User-friendly operation – Large cast iron handwheels allow effortless adjustments.
Extension table for flexibility – Measuring 460 × 600 mm with a telescopic crosscut fence up to 2,200 mm, the extension table accommodates large workpieces.
Technical specifications
Motor: 230 V / 1.5 kW
Blade speed: 4,000 rpm
Blade diameter / bore: 250 / 30 mm
Blade tilting: 0° – 45°
Max. cutting depth at 0°: 80 mm
Max. cutting depth at 45°: 54 mm
Max. rip width at fence: 610 mm
Table dimensions: 800 x 350 mm
Table extension: 415 x 350 mm
Right table extension: 800 x 270 mm
Precision sliding table: 1,600 x 255 mm
Max. cutting length: 1,600 mm
Machine dimensions: 1,650 x 2,200 x 1,100 mm
Weight: 157 kg
Scope of delivery
Sliding table 1,600 x 255 mm
Circular saw blade Ø 254 x 30 x 3 mm – 36 teeth, carbide tipped
Rip fence
Extension table 460 x 600 mm with telescopic crosscut fence up to 2,200 mm
Dust extraction port Ø 100 mm