WFM1270A
Bending machine
Rogi
WFM1270A
Year of construction
2024
Condition
New
(fully functional)
Location
Mierlo
Machine data
- Machine type:
- Bending machine
- Manufacturer:
- Rogi
- Model:
- WFM1270A
- Year of construction:
- 2024
- Condition:
- new
- Functionality:
- fully functional
Price & Location
- Location:
- Mierlo
Call
Technical details
- Control type:
- manual
- Working width:
- 1,270 mm
- Folding beam adjustment:
- 46 mm
- Bending angle (max.):
- 135 °
- Sheet thickness (max.):
- 2 mm
- Back gauge adjustment:
- manual
- Back gauge:
- 760 mm
- Overall weight:
- 380 kg
- Total length:
- 1,600 mm
- Total width:
- 850 mm
- Total height:
- 1,175 mm
- Equipment:
- documentation/manual
Details about the offer
- Listing ID:
- A5274330
- Reference number:
- Update:
Description
Upper and lower blade removable in segments
Including manual back stop
PNEUMATIC CYLINDER !!!
Max. bending capacity over the entire working length ----- 2 mm
Max. working length ----- 1270 mm
Max. opening width ----- 46 mm
Width of fingers ----- 25 | 30 | 35 | 40 | 45 | 50 | 75 | 100 | 150 | 200 | 250 | 275 mm
Max. angle of attack ----- 0 - 135
Weight ----- 380 KG
Width ----- 1600 mm
Depth ----- 850 mm
Godpoga T A Iofx Amyobl
Height ----- 1175 mm
The listing was translated automatically. Translation errors are possible.
Including manual back stop
PNEUMATIC CYLINDER !!!
Max. opening width ----- 46 mm
Weight ----- 380 KG
Width ----- 1600 mm
Depth ----- 850 mm
Godpoga T A Iofx Amyobl
Height ----- 1175 mm
Seller
Note: Register for free or log in, to access all information.
Registered since: 2020
98 listings online
Send inquiry
Telephone & Fax
+31 492 2... show
These listings may also fit your interest.
Listing
Rödermark
7,854 km
Hand guillotine shears / guillotine shears
STÜCKMANN-HILLEN1020 x 1,5
STÜCKMANN-HILLEN1020 x 1,5
Listing
Germany
7,870 km
Guillotine sheet metal cutter
Prod-Masz Tafelschere Guillotinehydraulische Schlagschere 3020/1.25
Fevziçakmak
Sheet metal deburring machine
TFONSurfacer® RRBC (Tailored Machines)
Reiden
Radial drilling machine
OerlikonUB2
OerlikonUB2
Velen
Folding Machine
HBM1020 x 2,5
HBM1020 x 2,5
Częstochowa
Robot
FanucR-2000iB/210F (E-25677)
FanucR-2000iB/210F (E-25677)
Velen
Notching Machine
WMT156/1.6
WMT156/1.6
Rödermark
Hydr. Plate shear
FASTI509-30/4
FASTI509-30/4
Waiblingen
Band saw
BERG+SCHMIDGBS 218 Eco AutoCut
BERG+SCHMIDGBS 218 Eco AutoCut
Siedlce
Pan and Box Brake 1270x2mm
CORMAKPBB1270x2,0 mm
CORMAKPBB1270x2,0 mm