SPINNER TC110L-MCY
FCA Fixed price plus VAT
Year of construction
2007
Condition
Used
Location
Traunstein Germany
Turn-milling center with C-/Y-axis SPINNER TC110L-MCY
more Images
YouTube video
SPINNER TC110L-MCY
SPINNER TC110L-MCY
SPINNER TC110L-MCY
SPINNER TC110L-MCY
SPINNER TC110L-MCY
SPINNER TC110L-MCY
SPINNER TC110L-MCY
SPINNER TC110L-MCY
SPINNER TC110L-MCY
SPINNER TC110L-MCY
SPINNER TC110L-MCY
SPINNER TC110L-MCY
SPINNER TC110L-MCY
SPINNER TC110L-MCY
SPINNER TC110L-MCY
SPINNER TC110L-MCY
SPINNER TC110L-MCY
SPINNER TC110L-MCY
SPINNER TC110L-MCY
SPINNER TC110L-MCY
SPINNER TC110L-MCY
Machine data
Machine type:
Turn-milling center with C-/Y-axis
Manufacturer:
SPINNER
Model:
TC110L-MCY
Year of construction:
2007
Condition:
used
Price & Location
FCA Fixed price plus VAT
Location:
Traunstein, Deutschland Germany
Call
Details about the offer
Listing ID:
A21919328
Update:
Description
SPINNER TC110L-MCY
Year of manufacture: 2007
Control: SIEMENS 840DE sl ShopTurn
X – 350 mm
Y – 230 mm (-115/+115 mm)
Z – 1,840 mm
C-axis
Swing diameter up to 690 mm
Spindle 26 kW with 2-speed gearbox
Speeds up to 3,200 rpm
Spindle bore 110 mm
Gjdpsy R Sxaofx Af Sjit
Equipment:
Turret make BARUFFALDI type TBMR250-12 with 12 stations,
completely overhauled in 2024
Driven tools up to 4,000 rpm
VDI 50 tool holders
Hydraulic steady rest by SMW
Hydraulic three-jaw chuck by SMW with 315 mm diameter